submenu

Tentoonstelling kunstverenigingen ap-Art en 10x10 - 04/10/2019

Samen exposeren

Kunstverenigingen ap-Art en 10x10 stellen samen tentoon tijdens de openatelierdagen rOdeArt. Lees verder en maak kennis met beide verenigingen.

Kunstkring 10x10
Variatie troef

Kunstkring 10x10 bestaat dit jaar dertig jaar. Katrien Voets is een van de leden die al jaren meedraait in de groep. ‘Niemand heeft het voor het zeggen bij 10x10 en dat levert vaak de beste ideeën op’, zegt ze.


Hoe kreeg 10x10 als kunstvereniging destijds die opmerkelijke naam?

Katrien Voets: ‘Jos Bonehill was in 1989 de oprichter van onze vereniging, intussen 30 jaar geleden. Hij verzamelde tien kunstenaars rond zich die in evenveel disciplines werken exposeerden. Vanuit die invalshoek ontstond de naam 10x10. Doorheen de jaren zijn er kunstenaars vertrokken, nieuwe leden bijgekomen, maar toch blijft het aantal schommelen rond die tien. Nieuwe leden zijn vaak kennissen of vrienden van huidige leden en zo krijg je een natuurlijk verloop. De technieken die we beoefenen zijn na meer dan 25 jaar nog altijd heel verschillend. Er zijn leden die schilderen, maar ook keramiek, fotografie, textiel, aquarellen, porselein en andere kunstvormen komen aan bod. Dat maakt een tentoonstelling van onze groep boeiend voor het publiek. Die diversiteit is erg belangrijk in onze vereniging.’

Maken jullie samen kunst?

Voets: ‘Organisatorisch is het niet eenvoudig om iedereen op een vast moment en een regelmatig tijdstip samen te brengen. We wonen ook niet allemaal in elkaars buurt. De leden zijn onder andere afkomstig van Beersel en zelfs Braine. Eigenlijk heeft iedereen een eigen atelier waar hij of zij aan de slag gaat. Voor de tentoonstellingen zijn we altijd razend benieuwd naar wat de collega’s gemaakt hebben. De kunstwerken kunnen dan wel heel verschillend zijn, toch beïnvloeden we elkaar soms. Zo maakte ik eens een werk met een mooi motief dat iemand anders in de groep aanreikte.’

Tonen jullie de kunstwerken vaak aan het grote publiek?

Voets: ‘Elke twee jaar organiseren we een tentoonstelling. Daar proberen we altijd iets speciaals van te maken. Zo vroegen we vorige keer de Koninklijke Fanfare Eendracht Maakt Macht uit Lot om enkele muziekstukken te spelen. Tijdens de openatelierdagen heeft de Boesdaalhoeve op vrijdagavond ook een orkest geprogrammeerd. Muziek vrolijkt een tentoonstelling op, dus dat vinden we zeker een prachtig initiatief. We werken ook samen met verenigingen buiten Sint-Genesius-Rode. Zo stelden we al eens tentoon in Bergen. Dichter bij huis werkten we al eens samen met de sterrenkundevereniging Mercurius in Halle. We beslissen als groep telkens samen over wat we doen. 10x10 is een kleine vereniging. Iedereen heeft evenveel te zeggen. Dat levert vaak leuke ideeën op.’

Kunstgroep ap-Art
Samen grenzen verleggen

Kunstenares Janot Michiels nam bijna twintig jaar geleden een groepje leerlingen onder haar vleugels in de Laatbloeiersacademie in Alsemberg. Toen ze daar vertrok, besloten de vrienden om samen met haar verder te schilderen: ap-Art werd geboren. José Konings was er van in het begin bij.

Hoe is ap-Art ontstaan?

José Konings: ‘De leden hebben elkaar vijftien jaar geleden gevonden in de Laatbloeiersacademie in de Meent in Alsemberg. Janot Michiels gaf toen les aan de academie en heeft ons heel wat bijgebracht. Maar toen ze er stopte besloten een vijftal cursisten om samen met haar verder te schilderen. Zo ontstond ap-Art. Elke maandag van 13 tot 18 uur komen we samen in de Boesdaalhoeve en schilderen we samen. Janot is nog altijd trouw op post.’

Bevordert samen schilderen de creativiteit?

Konings: ‘Natuurlijk. Onze groep kiest vooral voor acrylverf. De leden maken abstracte werken. Toch heeft iedereen zijn eigen stijl ontwikkeld. Tijdens de ateliers in de Boesdaalhoeve bewonderen we elkaars werken en geven we feedback. Zo leren we van elkaar. Het is een gezellige manier om samen je hobby te beoefenen, maar ook om voortdurend je techniek bij te schaven. Je verlegt je grenzen.’

Zien jullie elkaar vaak buiten de ateliers?

Konings: ‘Naast ons wekelijkse moment gaan we als groep al weleens op uitstap. Dan bezoeken we samen tentoonstellingen. Ap-Art is ontstaan uit een vriendengroep. De uitstapjes zijn het ideale moment om wat meer tijd met elkaar door te brengen.’

Exposeren jullie vaak samen?

Konings: ‘Onze schilderijen sieren al eens openbare gebouwen en ook in een bank was er werk te zien van ons. We mogen best fier zijn over de kwaliteit die we afleveren. Zo kan je schilderijen van onze groep zien in het restaurant De Pastorie in Alsemberg, maar we hebben ook al tentoongesteld in het woonzorgcentrum Zonnig Huis in Halle. De locaties zijn heel uiteenlopend. Als kunstenaar is het leuk om je werk aan de buitenwereld te tonen. Zelf organiseren we om het anderhalf jaar een tentoonstelling. Die vond eerder al plaats in cultureel centrum Wauterbos, maar ook in de Boesdaalhoeve exposeren we graag.’

De openatelierdagen in de Boesdaalhoeve zijn dan een nieuw hoogtepunt?

Konings: ‘We zijn ontzettend blij dat we met 10x10 samen naar buiten treden. Voor ons is het de eerste keer dat we samenwerken. Elke kunstvereniging heeft haar eigen insteek. Bij ons zal je enkel schilderkunst bekijken, maar bij de collega’s van 10x10 kan je meerdere disciplines zien.’

Tekst: Bart Kerckhoven
Foto: Tine De Wilde
Uit: Buurten oktober 2019

Bekijk ook